ZAINWESTUJ
W SWÓJ SUKCES
Z WSBW!
Psychologia Kryzysu
STUDIA PODYPLOMOWE
„ZARZĄDZANIE KRYZYSEM PSYCHOLOGICZNYM – PIERWSZA POMOC EMOCJONALNA. SZKOŁA TRENERÓW”
WSBW we współpracy z Polskim Towarzystwem Pierwszej Pomocy Emocjonalnej zaprasza do udziału w studiach podyplomowych Zarządzanie Kryzysem Psychologicznym – Pierwsza Pomoc Emocjonalna. Szkoła Trenerów”
PTPPE realizuje idee upowszechniania zdrowia psychicznego ze szczególnym uwzględnieniem promowania niesienia pierwszej pomocy emocjonalnej osobom w kryzysie. W tym zakresie stowarzyszenie współdziała ze szkołami wyższymi, placówkami naukowymi, stowarzyszeniami i instytucjami promującymi pomoc ofiarom kryzysu. Od 2006 roku stowarzyszenie prowadzi dwusemestralne i dwukierunkowe studia podyplomowe.
ADRESACI
Studia adresowane są do osób, które w swej pracy stykają się z osobami w kryzysie, np: nauczyciele, pedagodzy w szkołach, pracownicy pomocy społecznej i organizacji pozarządowych, pracownicy i kandydaci do pracy w służbach szybkiego reagowania np: policja, straż pożarna, pracownicy służb więziennych i pogotowia ratunkowego, członkowie grup i sztabów kryzysowych. Osoby rozpoczynające pracę jak i mające doświadczenie w profesjonalnym pomaganiu.
Do tych, którym pomaganie innym osobom jest bliskie a przy tym chcieliby nabyć umiejętności psychospołeczne ułatwiające kontakt z otaczającą rzeczywistością.
Także i do tych, którzy pragną innym pomagać w ich rozwoju.
Celem studiów podyplomowych jest dostarczenie studentom i studentkom wiedzy stanowiącej rzetelną podwalinę do uczenia się zaprogramowanych umiejętności tak, by absolwenci/tki:
Warunkiem skuteczności działań ludzi zajmujących się pomocą w sytuacjach krytycznych jest udzielenie jej w jak najkrótszym czasie i jak najbardziej kompetentnie – nie ma czasu na długie zastanawianie się i konsultacje. Taki stan rzeczy wskazuje, że ratowników i ratowniczki trzeba wyposażać nie tylko w wiedzę dotyczącą zjawiska, ale przede wszystkim w umiejętności – tak aby były one jak najbardziej „automatyczne”.
W procesie studiów wykorzystujemy jak najwięcej: symulacji, warsztatów, gier, zadań i umiejętności (wynikających z osobistych doświadczeń), pamiętając by były oparte na rzetelnej wiedzy dotyczącej przedmiotu studiów.
Osoby ratujące, które podlegają nieustannie sytuacjom stresującym i kryzysowym, należy wyposażyć w umiejętności radzenia sobie z własnymi stanami zagubienia i chaosu, wynikającymi z rodzaju wykonywanej pracy.
Treści programowe:
Kryzys – pojęcie, charakterystyka, objawy, konsekwencje (PTSD). Diagnoza kryzysu – stopień nasilenia, poziom zagrożenia, definiowanie problemu, poziom zagrożenia, ocena zasobów wewnętrznych i zewnętrznych, określenie stanu równowagi w obszarach (emocjonalnym, poznawczym i behawioralnym.. Pierwsza pomoc w kryzysie emocjonalnym – cele, zasady, rozróżnienie od innych form pomocy. Interwencja kryzysowa – modele pomocy, procedura postępowania. Style interwencji kryzysowych. Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu psychologicznego. Sztuka porozumiewania się. Porozumienie bez przemocy. Podstawy mediacji i negocjacji. Określanie i poszukiwanie rozwiązań problemów wynikających z kryzysu. Ośrodki wsparcia i pomocy. Zarządzanie zmianą. Psychologiczna reakcja na zmianę i straty. Tendencje i myśli samobójcze jako forma reakcji na kryzys. Kryzys zbiorowy – wywieranie wpływu, motywowanie. Zarządzanie stresem, wypalenie zawodowe i metody zapobiegania. Seminarium dyplomowe – sztuka prezentacji. Mechanizmy grupowe, metody i techniki pracy z grupą.
ORGANIZACJA STUDIÓW:
Egzamin na tych studiach daje świadectwo umiejętności w większym stopniu niż wiedzy.
ZASADY PRZYJĘĆ NA STUDIA:
Wymagane dokumenty:
Uwaga! nauczyciele mogą ubiegać się o refundację poniesionych kosztów przez właściwe organy prowadzące szkoły.
Strona Główna
Informacje
Współpraca
Kontakt
BIP